Главная → Дієта при гіпертонії на тлі ожиріння

Дієта при гіпертонії на тлі ожиріння

При ожирінні гіпертонія діагностується в 3-5 разів частіше, ніж у людей з нормальною вагою. Гіпертонія в поєднанні з надлишковою масою тіла зазвичай викликана порушеннями обміну вуглеводів і жирів. Цей комплекс захворювань називається "метаболічний синдром".

Він призводить до прискореного розвитку холестеринових бляшок у кровоносних судинах (атеросклерозу) та ішемічної хвороби серця. Все це підвищує ризик інфаркту та скорочує тривалість життя пацієнтів.

Дієта при гіпертонії на тлі ожиріння

Дієта при гіпертонії на тлі ожиріння повинна сприяти вирішенню наступних завдань:

 • Нормалізація маси тіла
 • Збільшення споживання калію і магнію — важливих мінералів для серця
 • Відмова від алкоголю
 • Максимально можливе обмеження кухонної солі

Кожен скинутий кілограм дозволить вам зменшити систолічний та діастолічний кров'яний тиск в середньому на 1,6 і 1,1 мм. рт. ст. Таким чином, ви зможете зменшити дозування ліків від гіпертонії, а в разі успішного дотримання дієти і нормальних показників тонометра — повністю відмовитися від таблеток. Пам'ятайте, що кожне фармацевтичне ліки від тиску має ті чи інші побічні ефекти.

Жодне з них не є нешкідливим.

Правильна дієта при гіпертонії — яка вона?

У чому полягає збалансована дієта при гіпертонії? Їжте більше овочів і фруктів, а також джерела білка: м'ясо та молочні продукти з мінімальною жирністю. Білкова їжа з помірною жирністю — "стратегічна зброя" вашої дієти.

Тому що вона наситить вас надовго, позбавить від почуття голоду і додасть енергії.

Що слід виключити з раціону або хоча б максимально обмежити:

 • М'ясо, в якому багато жиру або солі
 • Міцні бульйони з продуктів тваринного походження
 • Каву і чорний чай
 • Борошняне, солодощі, будь кондитерські вироби, білий хліб — словом, цукор і білу муку в будь-яких продуктах
 • Джерела насичених жирів: сало, вершки і вершкове масло, кондитерський крем
 • Маргарин будь, в т. ч. в готових продуктах — дуже шкідливо для серця і судин
 • Шоколад, какао
 • Закуски, що підвищують апетит: гострі та солоні
 • Алкогольні напої

Дієта при гіпертонії на тлі ожиріння

Ожиріння само по собі не викликає гіпертонію. Ми бачимо, що у багатьох людей з надмірною вагою артеріальний тиск залишається нормальним або навіть зниженим. З іншого боку, у багатьох гіпертоніків маса тіла нормальна.

Тим не менш, якщо у вас розвинулася гіпертонія у поєднанні з ожирінням, то знайте, що такий стан дуже небезпечно в плані ускладнень. Тому воно вимагає швидкого переходу на дієту, яку ми описали вище.

Більшість пацієнтів з гіпертонією починають лікуватися, тільки коли нагоди першої гіпертонічний криз. Добре, якщо він не виявиться ускладненим інфарктом або інсультом. Гіпертонічний криз — це стан, при якому артеріальний тиск підвищується раптово і дуже сильно. Він триває зазвичай від декількох годин до декількох діб. Про лікування і профілактику гіпертонічних кризів — см.

статті. Якщо людина регулярно проходить медичні обстеження, то гіпертонію у нього вчасно діагностують, а лікування дозволить уникнути смертельних ускладнень. Тим більше безглуздо і небезпечно ігнорувати ранні симптоми гіпертонії.

При лікуванні ожиріння в спеціалізованих санаторіях лікарі з подивом помічали, що у деяких пацієнтів маса тіла знизилася, а артеріальний тиск — немає. Прийшли до висновку, що це пов'язано з емоційною напругою, якому піддавалися хворі через суворої дієти і постійного відчуття голоду. Рішення — вживання багатих білками продуктів, як ми описали вище.